Türkiye, Suriye jetini düşürdü

Türkiye, Suriye jetini düşürdü

0

Günün en sıcak haberi Suriye sınırından geldi. Türk jetleri Suriye hava kuvvetlerine ait savaş uçağını sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle düşürdü. Başbakan Erdoğan pilotları tebrik etti ve bizim tokatımız ağır olur diye konuştu.

Türk F16 ları Suriye Uçağını Düşürdü

surye-ucagi-vurulma

Suriye uçakları Türk hava sahasına tehditkar bir şekilde yaklaştı. Bu sırada devriye görevi yapan Türk F16 ları havadaydı. Türk pilotlar angajman kuralları gereği zorunlu olmamasına rağmen Suriyeli pilotları uyardı ve uzaklaşmalarını istedi. Uçaklardan biri uyarı üzerine uzaklaştı. Diğer uçak ise Türk hava sahasını ihlal etti. Bunun üzerine Türk F16 ları füzelerini ateşledi. Vurulan Suriye uçağı Hatay’ın Yayladağ ilçesinin hemen karşısındaki Kesep kasabasına düştü.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özer’i arayarak tebrik etti. Türkiye’nin sınırlarını koruma konusundaki azim ve kararlılığın gösterildiğini vurguladı. Suriye uçağının Türk hava sahasını ihlal ettiği sınır bölgesi 3 gündür şiddetli çarpışmalara sahne oluyordu. Suriyeli muhalifler bu çatışmanın sonunda Esad rejiminin elindeki son sınır kapısı olan Kesep sınırkapısını ele geçirdi.

Türkiye 2012 yılında Suriye’nin Türk keşif uçağını düşürmesi ve 2 pilotu şehit etmesinin ardından Angajman kurallarını değiştirmişti. O tarihten itibaren sınıra yaklaşan bütün askeri unsurların tehdit olarak kabul edileceğini duyurmuştu.

Suriye Uçağının Vurulma Anı

[jwplayer mediaid=”8544″]

 YORUM YOK

Alıntı Yap